dr-peyvandi-razi

«الحاوی» می تواند مبنای کار پژوهشی دردانشگاه ها باشد

مراسم رونمایی از ترجمه کتاب ‘الحاوی فی الطب’ ۲۸ آذرماه با حضور دکتر ولایتی رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد ابراهیم ذاکر مترجم کتاب، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر پیوندی رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ و رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  و جمعی از اساتید و مسوولان  در سالن همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

دکتر پیوندی رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ و رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این مراسم گفت: کتاب «الحاوی فی الطب» یکی از بزرگترین، مستندترین و تأثیرگذارترین آثار تاریخ پزشکی است که ۱۱ قرن پیش توسط رازی نگاشته شده و در زمان خودش به بیش از ۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. ترجمه کامل این اثر از زبان عربی به فارسی در این یادمان رونمایی می‏شود، همچنین رازی‏شناسان برجسته ایران و جهان در این آیین باشکوه آثار و اندیشه‏ های رازی و سهم او در توسعه دانش بشری به ویژه در حوزه پزشکی را تبیین خواهند کرد.

دکتر پیوندی ادامه داد: امروز تبیین و ترویج صحیح سرمایه‏های ارزنده طب سنتی از جهات مختلف مورد نیاز جامعه ماست.

وی گفت: جامعه علمی ایران به ویژه جامعه پزشکی به منظور نقش ‏آفرینی در روند تمدن‏سازی بر پایه دانش، نیازمند شناخت و پیوند با پیشینه پرافتخار خویش است و از سوی دیگر طب سنتی گنجینه‏ای معنوی مبتنی بر تجربیات پیشینیان و سرشار از فرضیات پژوهشی ناب است که مطالعه آنها برای یافتن روش‏های مؤثر پیشگیری و درمان بیماری‏های صعب‏العلاج الهام‏بخش خواهد بود و حرکت پرشتاب در مسیر گسترش مرزهای دانش بشری و دستیابی به مرجعیت علمی را سبب خواهد شد.

رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در بخش دیگری از سخنان خود تمرکز توصیه‏های طب سنتی بر تغییر سبک زندگی و پیشگیری از وقوع بیماری، منطبق بر نیاز جامعه را یکی از  راهبردهای اساسی مدیریت منابع سلامت در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سرمایه‏ گذاری در زمینه فرآوری داروهای گیاهی یکی از راهبردهای اقتصاد دانش بنیان در مسیرخودکفایی و ثروت آفرینی است.

وی افزود: استقبال و باور مردم به طب سنتی در کنار وجود منابع ارزنده به جای مانده از اسطوره‏های پزشکی ایران، فرصت‏هایی طلایی برای طب سنتی به شمار می‏آیند که به طور جدی با خطر افراط و تفریط تهدید می‏شوند.

دکتر پیوندی ضمن محکوم کردن سوء استفاده برخی افراد از استقبال و گرایش مردم به طب سنتی و طرح ادعاهای اغراق‏ آمیز، غیرمستندوخلاف واقع، خطر مداخلات غیرمجاز افراد فاقد صلاحیت در روند ارایه خدمات سلامتی به هم‏ میهنان و بعضا اختلالات زیان‏بار در روند درمان بیماری‏ها گفت: با کمال تاسف روشنگری‏های جامعه پزشکی نسبت به این گونه مخاطرات، از سوی برخی، ناآگاهانه و یا با سوءنیت، تعبیر به تقابل با طب سنتی می‏شود حال آن که از اساس تقابلی میان طب نوین و طب سنتی وجود ندارد. طب نوین بدون هرگونه تعصب، بر شواهد علمی مبتنی بر تجربیات و آزمایشات، در شرایط دقیق و کنترل شده و با تایید آمار و ارقام تکیه دارد و هر یک از آموزه‏های طب سنتی که با محک طبابت مبتنی بر شواهد تایید شود، مورد پذیرش آحاد جامعه پزشکی خواهد بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه تعداد قابل ملاحظه و فزآینده‏ای از پزشکان در قالب دوره‏ های دکترای تخصصی به منظور سامان‏دهی طب سنتی با رویکرد عالمانه و مبتنی بر شواهد پیشگام شده‏اند تا هم زمینه مداخله افراد فاقد صلاحیت در طبابت محدود شود و زمینه جستجوی شواهد علمی با رویکرد طبابت مبتنی بر شواهد برای آموزه‏های طب سنتی فراهم آید. افزایش پزشکان متخصص طب سنتی در سایه حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر نهادهای فرادستی، نویدبخش استانداردسازی و سامان‏دهی طب سنتی و نیز شناخت متقابل و همگرایی میان طب سنتی و طب نوین است. آشنایی آحاد جامعه پزشکی با مبانی صحیح طب سنتی با گنجاندن مباحث ضروری در دوره آموزش پزشکی عمومی و نیز با استفاده از ظرفیت آموزش مداوم جامعه پزشکی، در این راستا راهگشاست.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>