salimi_2

بهداد سلیمی: از جامعه پزشکی به خاطر همه تلاش هایشان تشکر می کنم

behdad_salimi_dakheli_2
c19r8056
همایش «مرور تجربه های پزشکی-ورزشی درمان و توانبخشی بهداد سلیمی»در مسیر رقابت های المپیک ۲۰۱۶ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
این مراسم چهارشنبه ۱۷ آذر با حضور شعبانی بهار معاون وزیر ورزش، مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری، دکتر پیوندی رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بهداد سلیمی قهرمان المپیک و همچنین جمعی از پزشکان و پیشکسوتان ورزش کشور آغاز شد.
رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم ضمن عرض خیر مقدم به جمع پزشکان و ورزشکاران، درمان ورزشکاران را افتخاری دیگر در جامعه پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانست.
دکتر علی اصغر پیوندی در خصوص رابطه جامعه ورزشی و جامعه پزشکی و درمانی کشور گفت: پزشکان هم در درمان بسیاری از بیماری‏ها و هم برای پیشگیری از بیماری توصیه به ورزش می‏کنند. ورزشکاران هم برای موفقیتشان در رقابت‏های ورزشی نیاز به رویکرد علمی پزشکی دارند. اوج همکاری و مشارکت پزشکی در عرصه ورزش، هنگام بروز آسیب‏های ورزشی است.
دکتر پیوندی اقدامات درمانی برای بهداد سلیمی را از شایستگی های جامعه پزشکی دانست و تآکید کرد: بهداد سلیمی در مدت ۸ ماه مانده تا المپیک دچار آسیب‏دیدگی شدید شد. در حالی که مجهزترین مراکز دنیا بیش از یک سال زمان برای بازگشت او به ورزش لازم می‏دانستند، تیم پزشکی با خودباوری و خلاقیت، در مدت ۸ ماه درمان و بازتوانی بهداد سلیمی و آماده‏سازی او برای حضور در المپیک و به عبارتی تولد دوباره بهداد سلیمی در زندگی ورزشی را امکان‏پذیر کرد.
وی از عملکرد تیم درمانی به عناون یک رکورد شکنی یاد کرد و با اشاره به اخلاق حرفه ای جامعه پزشکی خاطر نشان کرد: درست زمانی که عده‏ای با کج‏ سلیقگی در حال حاشیه‏ سازی‏های زیان‏بار نسبت به جامعه پزشکی بودند، تیم پزشکی در سکوت خبری و بدون جنجال و هیاهو پیگیر درمان و آماده سازی  بهداد سلیمی بود. بهداد سلیمی به عنوان یک سرمایه ملی مورد توجه همه مردم ایران بود و هست و موفقیت در درمان او قطعا یکی از افتخارات جامعه پزشکی به شمار می‏ آید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نکات قابل توجه در مسیر این درمان اشاره کرد و گفت: رابطه صحیح تیم پزشکی و بیمار؛ جلب مشارکت آگاهانه بیمار در روند درمان؛  تخصص، مهارت، خودباوری، جامع‏نگری و رویکرد بین رشته‏ای تیم پزشکی؛ و اطمینان بهداد به تیم پزشکی در سایه توکل به خدا و دعای هم میهنان رمز موفقیت فرایند درمان و بازتوانی بهداد سلیمی بود.
دکتر پیوندی در ادامه همچنین در تجلیل از تیم پزشکی توضیح داد: برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مایه افتخار است که زحمت جراحی موفقیت آمیز بهداد سلیمی را جناب آقای دکتر کیهانی از اعضای برجسته هیات علمی این دانشگاه عهده‏دار بوده است. همین طور سرپرست تیم پزشکی بهداد و مسؤول کمیته پزشکی فدراسیون وزنه برداری جناب آقای دکتر باقری و همچنین دکترامین نوروزی متخصص فیزیوتراپی هم از همکاران ما در دانشگاه هستند.
وی همچنین بر آمادگی این دانشگاه علوم پزشکی و متخصصان دانشگاه جهت ارائه خدمات در بخش های ارتوپدی، طب فیزیکی، پزشکی ورزشی، توانبخشی و فیزیوتراپی برای همکاری گسترده با فدراسیون‏های ورزشی با محوریت فدراسیون پزشکی ورزشی تصریح کرد.
رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ از جامعه پزشکی تقدیر کرد و گفت: وظیفه خود می‏دانم به عنوان خدمتگذار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همین طور به نمایندگی از جامعه پزشکی پایتخت جمهوری اسلامی از زحمات همه اعضای تیم پزشکی بهداد سلیمی قدردانی کنم. از طرف جامعه پزشکی هم از بهداد سلیمی به خاطر اعتمادی که به جامعه پزشکی ایران کرد صمیمانه تشکر می‏کنم. همچنین از همسر گرامی بهداد سلیمی که با صبوری و همکاری و حمایت روحی عملا در فرایند درمان و بازتوانی بهداد نقش کلیدی داشتند قدردانی می‏کنم. فراموش نکنیم مشارکت همراهان و اعضای خانواده در فرایند اتخاذ تصمیمات صحیح درمانی اهمیت زیادی دارد و به طور کلی بدون همراهی و حمایت بانوان چه همسران و چه مادران، موفقیتی برای آقایان در عرصه‏های مختلف از جمله در رقابت‏های ورزشی متصور نیست.
در ادامه پنل تخصصی با موضوع مرور تجربه های درمان و توانبخشی بهداد سلیمی به سرپرستی دکتر داود باقری و حضور دکتر سهراب کیهانی جراح و دکتر امین نوروزی متخصص فیزیوتراپی برگزار شد.
دکتر باقری، در این پنل اظهار داشت: نقش اساسی در درمان را خود بهداد سلیمی ایفا کرد تا با انجام روزانه برنامه ها روند درمان را تسریع ببخشد.
دکتر باقری در خصوص جزئیات فعالیت تیم درمانی گفت: جلسات متعددی با فدراسیون وزنه برداری و فدراسیون پزشکی ورزشی برای انجام تمام روند درمان در داخل کشور برگزار شد که ما حصل آن اعتماد به تیم پزشکی ایرانی بود تا تمام مراحل را با دانش ایرانی و علم پزشکی و توانبخشی ایرانی ادامه بدهیم.
سرپرست تیم درمانی بهداد سلیمی در خصوص این تیم گفت: دکتر کیهانی و دکتر نوروزی نقش مهمی در این همکاری تیمی داشتند و موفق شدیم جمعی از پزشکان مرتبط با این حوزه را گردهم آوریم. وی حضور تیم های کارشناسی تغذیه، روان شناسی، جراحی، توانبخشی، بدنسازی و… را نمونه ای مطلوب از یک کار تیمی کامل دانست. دکتر باقری همچنین بر توسعه همکاری ها با جامعه پزشکی کشور تأکید و ابراز امیدواری کرد با تلاش های دکتر پیوندی این رویه و استفاده از پزشکان غرور آفرین کشورمان در مسیر درمان ورزشکاران تداوم یابد.
وی همکاری گروه های درمانی، ورزشی و خانواده بهداد سلیمی و همچنین همراهی رسانه های مختلف و هواداران را در روند درمانی بسیار موثر دانست.
در ادامه پنل دکتر کیهانی جراح و متخصص ارتوپدی به روند درمانی بهداد سلیمی پرداخت و در خصوص زوایای پزشکی این کار توضیح داد.
عضو هیإت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: چیزهایی هست که به انسان انگیزه می دهد. زمانی بهداد، برای ادامه درمان امکان سفر به خارج از کشور داشت اما وی گفت اگر دکتر کیهانی من را قبول کند من در ایران می مانم و ما الان دوست های بسیار خوبی هستیم واین بسیار ارزشمند است.
دکتر کیهانی ادامه داد: همدلی تیم درمانی در مسیر تداوم و تکمیل درمان بسیار موثر و مفید بود و همه تیم هماهنگ بودند. ما به کارمان در حوزه پزشکی اعتقاد داشتیم و سپاسگزاریم از فدراسیون وزنه برداری که به ما اعتماد داشتند و انتخاب تیم پزشکی را آزاد گذاشتند و خوشحالیم که تیم پزشکی ایرانی انتخاب شد و این حمایت خوبی برای ما بود.
به عنوان عضوی از خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دکتر پیوندی به دلیل همراهی ها و پیگیری ها و دلسوزی هایشان قدردانی میکنم.
دکتر نوروزی متخصص توانبخشی نیز در ادامه این برنامه به تشریح وضعیت درمانی پرداخت. وی گفت: پس از ۲۰ سال تجربه در زمینه توانبخشی پزشکی، روز خوب من در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ رقم خورد، روزی که همه برای درمان و بهبود و ضعیت بهداد همدل و هماهنگ شدیم. تا این روز همه ورزشکاران برای پیگیری روند درمانی خود به کشور آلمان می رفتند و درمان ورزشکاری در سطح جهانی و ملی در داخل کشور تقریباً محال بود.
دکتر نوروزی در خصوص فضای حاکم بر درمان سلیمی توضیح داد: درمان ورزشکاری در این حد و آن هم درحالیکه مسابقات المپیک در پیش بود بسیار کار سخت و دشواری بود. از طرفی دیگر عدم موفقیت در این زمینه موجب از بین رفتن اعتماد به تیم توانبخشی و درمانی داخلی می شدو این کار را بسیار دشوار کرده بود.
نوروزی با اشاره به کار تیمی و علمی در خصوص درمان سلیمی گفت: با مشاوره های مختلف، روش درمانی بسیار استانداردی را طراحی کردیم. بهداد برای ادامه روند درمان با وزن بیش از ۱۵۰ کیلوگرم باید دو هفته به صورت non weight و با استفاده از تجهیزات کمکی پیاده روی می کرد که بسیار مشکل می نمود. از یک آذرماه ۹۴ روند توانبخشی کلید خورد. با بهداد سلیمی اتمام حجت کردیم که از این روز دیگر روز تعطیلی وجود ندارد و شبانه روز باید کارکرد. این درحالی بود که پس از دو هفته از شروع کار یکی از بستگان وی فوت کرد و ایشان به دلیل روند شدید و فشرده درمانی اجازه نیافت که به این مراسم برود.
وی در خصوص نتیجه اقدامات پزشکی و توانبخشی گفت:در حالی که بسیاری از مسئولین امیدی به موفقیت تیم پزشکی نداشتند اما با اراده تیم پزشکی و تلاش های بهداد و خانواده ایشان کار را به پیش بردیم و به موفقیت بزرگی در این زمینه دست یافتیم.
نوروزی از همکاری های بسیار خوب فدراسیون وزنه برداری و فدراسیون پزشکی ورزشی در تداوم روند درمانی بهداد سلیمی تقدیر کرد و اذعان داشت: این اولین باری است که فعالیت های تیم پزشکی و درمانی در کسب نتایج مطلوب ورزشی مورد تقدیر قرار می گیرد. بنا بر این باید از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که این ابتکار و نو آوری را به خرج داد تشکر و قدردانی کنم.
بهداد سلیمی نیز با تقدیر از مجموعه علوم پزشکی شهید بهشتی برای برگزاری این برنامه اذعان داشت: درمان من با تلاش های تیم پزشکی به خوبی در ایران پیش رفت و تکمیل شد. از جامعه پزشکی به خاطر همه تلاش هایشان تشکر میکنم. تیم دکتر کیهانی و پرسنل اتاق عمل به همراه تلاش های دکتر نوروزی و همچنین حمایت های فدراسیون پزشکی ورزشی و مربی های من در مسیر درمان بسیار موثر و چشمگیر بود.
وی همچنین بر اهمیت تعامل همه بخش ها در تکمیل مراحل درمانی تاکید کرد و نقش تیم روانشناسی را در درمان خود بسیار حائز اهمیت دانست.
قهرمان جهان و المپیک در پایان سخنان خود از زحمات و تلاش های همسرش در طول مدت آماده سازی برای المپیک تقدیر کرد.
در پایان این مراسم از تلاش ها و همراهی های خانم نصرتی همسر بهداد سلیمی، مصطفی دالایی به دلیل تهیه فیلم مستند کوه آهن، سجاد انوشیروانی سرمربی تیم ملی وزنه برداری، حسین توکلی، سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری، و همچنین دکتر کیهانی، دکتر صمدی، دکتر نوروزی، دکتر باقری و حسین خطیبی به دلیل تلاش های شبانه روزی در روند درمان و آماده سازی بهداد سلیمی برای حضور در رقابت های المپیک ۲۰۱۶ تقدیر شد.
برگزاری این مراسم در بیست و هفتمین سالروز تولد بهداد سلیمی باعث شد تا از شایستگی های وی در مسیر رکورد شکنی در المپیک ۲۰۱۶ و اعتماد به جامعه پزشکی ایرانی نیز قدردانی شود. علاوه بر این جشن تولدی هم برای وی در نظر گرفته شده بود که در پایان مراسم با حضور مسئولین و حاضرین در سالن برگزار شد.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>