borgmiladb_262613

دکتر پیوندی: افرادی بدون کارشناسی هر عارضه ای در زمینه پزشکی را قصور تلقی می کنند

دکتر علی اصغر پیوندی رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ و رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در افتتاحیه پانزدهمین کنگره چهارروزه بین‌ المللی گوش، گلو و بینی ۱۸ آبان ماه درسالن همایش های برج میلاد تهران برگزاری این همایش را فرصت ارزنده ای برای مرور و تبادل تجربیات و آخرین یافته های علمی متخصصان به منظور ارتقای کیفیت خدمات تخصصی در حوزه جراحی گوش و گلو و بینی و سر و گردن دانست.

رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به وضعیت خدمات تخصصی گوش و حلق و بینی در ایران اظهار داشت: خوشبختانه به همت همکاران در سراسر کشور خدمات تخصصی پیشگیری، تشخیصی و درمانی در حوزه جراحی گوش و گلو و بینی و سر و گردن با کیفیت بسیار بالایی ارایه می شود و تقریبا پیشرفته ترین خدمات این حوزه در کشور قابل انجام است و کمتر موردی سراغ داریم که نیاز به اعزام به خارج از کشور باشد.

وی ارایه گسترده خدماتی مثل کاشت حلزون در کاهش ناتوانی و معلولیت در جامعه، فراگیر شدن خدمات غربالگری شنوایی در بدو تولد به منظورتشخیص و درمان زودرس موارد کاهش شنوایی و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در کشور را مایه افتخار و مباهات جامعه پزشکی دانست و گفت: اقتدار و صلابت جامعه پزشکی نه با اختیارات ویژه قانونی، که با انسجام و مشارکت گسترده و همصدایی مبتنی بر شواهد علمی تضمین می‏گردد.

دکتر پیوندی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تجربه نوینی از کار گروهی و همگرایی متخصصان چند رشته  به منظور ساماندهی خدمات به بیماران مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی فک وصورت اجرا شد و برای نخستین بار گروه های جراحی گوش، گلو، و سرو گردن، فک و صورت، جراحی ترمیمی، جراحی اطفال، و…. گردهم آمده اند و برای سامان دادن  خدمات به بیماران هم اندیشی و همکاری کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برخی از مشکلات روزافزون جامعه پزشکی و نظام سلامت را اینگونه عنوان کرد: موانع دیرین در جامعه پزشکی همچنان پابرجاست و نظام سلامت همچنان با چالش‏های جدی مواجه است، جامعه پزشکی از چند جهت با هجمه های روزافزون و بعضا سازمان یافته مواجه است، از یک سو انباشت بدهی بیمه ها آحاد جامعه پزشکی، موسسات تشخیصی و درمانی، داروخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز تصویربرداری را با بحران اقتصادی مواجه کرده است و از سوی دیگر بعضی به صورت غیر مستند وغیرکارشناسی از تریبون های مختلف درآمد جامعه پزشکی را نجومی توصیف می کنند.

وی افزود: هر کسی فارغ از موازین علمی و کارشناسی به خود اجازه می‏دهد هر عارضه ای را در فرایند درمان قصور پزشک توصیف کند و یک جانبه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی حیثیت و خدمات ارزنده پزشکان کشور را مخدوش نماید.اطمینان داریم جامعه پزشکی همچون گذشته با خویشتن داری و متانت مسؤولانه  علیرغم همه این هجمه ها جز به خدمت به هم‏میهنان نمی اندیشد.

بنا به گفته دکتر پیوندی میان عوارض درمان و قصور پزشکی تفاوت بسیار است و تشخیص آن مستلزم بررسی تخصصی و کارشناسی است وهر عارضه ای را در فرایند درمان نباید قصور پزشکی توصیف کرد. و لازم است همگان در صورت بروز عوارض در فرایند درمان  در اظهاراتشان جانب احتیاط و موازین کارشناسی، قانونی و تخصصی را رعایت  کنند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>