photo_2016-10-30_12-32-26

هشدار رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ درباره انباشت بدهی بیمه‌ها

دکتر پیوندی رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در افتتاحیه اولین همایش سراسری مصرف منطقی دارو در سالن اجلاس سران کشور‌های اسلامی به بررسی چالش‌های پیش روی صنعت دارو پرداخت و ناکارآمدی بیمه‌ها را حلقه مفقوده‌ای خواند که باعث شده است کلیه همکاران از جمله داروسازان با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شوند.

او با اشاره به مبانی اقتصاد مقاومتی در حوزه دارو خاطرنشان کرد: ” موضوع تجویز و مصرف منطقی دارو به طور خاص در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده و برای گذار از شرایط دشوار اقتصادی کشور و نظام سلامت، اهمیت مضاعف دارد. چرا که بخش قابل توجهی از منابع سلامت صرف تامین دارو می‌شود و تجویز و مصرف منطقی دارو مبتنی بر شواهد علمی راهبرد مهمی برای مدیریت بهینه و جلوگیری از اتلاف منابع سلامت است”.

دکتر پیوندی ادامه داد: ” مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو در کشور علاوه بر تبعات منفی اقتصادی، خطرات جدی برای سلامت هم‏میهنان دارد که عوارض ناشی از تداخلات دارویی، افزایش عوارض داروها و  بروز مقاومت به آنتی بیوتیک ها از جمله آنهاست. تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور نیاز به عزم عمومی دارد. همکاری و تعامل نزدیک همکاران پزشک و داروساز برای اصلاح رویه های موجود و ارتقای فرهنگ عمومی ضروریست”.

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در ادامه به بررسی دلایل مصرف بی‌رویه دارو پرداخت و افزود: ” قیمت دارو نسبت مستقیم با میزان مصرف و نسبت معکوس با کیفیت دارو دارد. داروهایی که به صورت غیرعادی ارزان قیمت هستند از یک سو در معرض مصرف غیر عادی بی حساب و از سوی دیگر در معرض افت کیفیت هستند. بنابراین تعیین منطقی قیمت داروها به گونه ای که از مصرف بی رویه بکاهد و کیفیت مطلوب داروها را تضمین نماید راهبردی اصولی است”.

وی الکترونیکی شدن نسخه‌ها را از جمله راهکار‌های مهم برای ساماندهی و شفاف شدن فضای تجویز و مصرف منطقی خواند و افزود: ” استفاده از فن‌آوری اطلاعات در ساماندهی نحوه تجویز و عرضه دارو و الکترونیکی شدن نسخه‌ها برای پایش و اصلاح رویه‌های فعلی، مدیریت تامین و توزیع دارو، کاهش تداخلات دارویی و ساماندهی مصرف دارو ضروری است”.

دکتر پیوندی ساماندهی تولید دارو و به‌روزرسانی دانش تولید دارو‌های مورد نیاز را ضروری خواند و گفت: ” سیاست‏های اصولی سازمان غذا و دارو در حوزه اقتصاد دارو و حمایت از تولیدات داخلی از جمله منع واردات داروهای تولید داخل، حذف واسطه‌ها در واردات دارو،  الزام شرکت های داروسازی خارجی به ایجاد کارخانه تولید در ایران قابل تقدیر هستند و انتظار داریم پیگیری جدی این سیاستها به صرفه‌جویی در منابع سلامت و ارتقای کیفی و کمی صنایع داروسازی داخلی ملی منجر شود”.

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ به هجمه‌های ناجوانمردانه به جامعه خدوم پزشکی اشاره کرد و خواستار منطقی شدن فضای نقد و گفت‌و‌گو شد . وی گفت: ” فشار‌های اقتصادی و هجمه‌ها علیه جامعه پزشکی فراوان و اغلب نادرست است. از یک سو انباشت بدهی بیمه‌ها آحاد جامعه پزشکی، موسسات تشخیصی و درمانی، داروخانه ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری را با بحران اقتصادی مواجه کرده است. از سوی دیگر بعضی به صورت غیر مستند و غیرکارشناسی از تریبون‌های مختلف درامد جامعه پزشکی را نجومی توصیف می کنند. از سوی دیگر هر کسی فارغ از موازین علمی و کارشناسی به خود اجازه می‏دهد هر عارضه ای را در فرایند درمان قصور پزشک توصیف کند و یک جانبه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی حیثیت و خدمات ارزنده پزشکان کشور را مخدوش نماید”.

وی افزود: ” در خصوص آثار جبران ناپذیر انباشت بدهی بیمه‌ها به موسسات پزشکی هشدار می‏دهم. بیمه‌ها باید در پرداخت بدهی‌هایشان به جامعه پزشکی مسؤولانه برخورد کنند. هر اختلالی در روند ارایه خدمات سلامت به هم میهنان متوجه بیمه‌ها خواهد بود. وقت آن رسیده است تا سازوکارهای آسیب پذیر بیمه‌ها که نارضایتی مردم، مسؤولان و جامعه پزشکی را در پی دارد در چارچوب سیاستهای کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری سامان یابد”.

دکتر پیوندی اهتمام و همگرایی همه نهادهای مسؤول برای پیگیری جامع سیاستهای کلی سلامت به ویژه در بخش ساماندهی بیمه‌های سلامت، مدیریت منابع سلامت، تقدم پیشگیری بر درمان، استقرار نظام ارجاع  و توزیع عادلانه درامدها میان کادر درمانی را برای تداوم حرکت پرشتاب دولت در مسیر تحول و ارتقای حوزه سلامت ضروری و راهگشا ارزیابی کرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در خاتمه به ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های هیات مدیره سازمان نظام پزشکی تهران پرداخت و استقلال‌بخشی به این سازمان را ضروری و غیرقابل اجتناب خواند. او گفت: ” منتخبان شما در هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ با این باور که فعال سازی و هویت‏بخشی به نظام پزشکی تهران در جهت تعالی و پویایی سازمان مرکزی نظام پزشکی و تمرکز آن بر ایفای نقش راهبری، سیاستگذاری و نظارت یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، طی سالهای گذشته برای ارایه خدمات به همکاران و پذیرش مسؤولیت‏های قانونی اعلام آمادگی کردند. این مهم با رویکردی واقع بینانه، متناسب با امکانات و شرایط و به صورت تدریجی پیگیری شده است، به گونه‏ای که خدمات سازمان به همکاران دچار اختلال نشود و نمایشی قابل قبول از انسجام سازمانی ارایه گردد”.

او ادامه داد: ” در این راستا با پیگیری های صورت گرفته از ابتدای این دوره تا کنون، علاوه بر فعالیت‏های اطلاع‏رسانی صنفی و علمی در قالب نشریه جامعه پزشکی تهران، پایگاه اینترنتی نظام پزشکی تهران و برنامه‏های آموزش مداوم، صدور پروانه مطب و توزیع مجوز عبور از طرح ترافیک از سازمان مرکزی نظام پزشکی به نظام پزشکی تهران واگذار شده است”.

او حضور رئیس جمهور در مراسم روز پزشک پس از گذشت ده دولت که به دعوت سازمان نظام پزشکی تهران صورت گرفته بود را بسیار ارزشمند و مغتنم خواند و خاطرنشان کرد: ” امسال برای اولین بار به اهتمام نظام پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در روز پزشک مراسمی با  حضور ریاست محترم جمهوری برگزار شد که حضور و سخنان ایشان در شرایطی که جامعه پزشکی با هجمه‏های روزافزون مواجه است، بسیار ارزنده و امیدبخش و الهام بخش بود”.

اولین همایش سراسری مصرف منطقی دارو و مکمل به همت سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در تاریخ‌ ۵ تا ۷ آبانماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور بیش از ۱۸۰۰ نفر از همکاران داروساز، پزشکان عمومی و برخی از متخصصین رشته‌های بالینی برگزار شد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>