3333_256237

دکتر پیوندی:ادعای درآمد هفت برابری پزشکان ایرانی نسبت به پزشکان امریکایی از اساس اشتباه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از بدهی شش ماهه این دانشگاه به پزشکان در بیمارستان های تابعه خبر داد و از سعه صدر آنها در ادامه مسیر خدمات رسانی به بیماران بدون هیچ خللی، قدردانی کرد.
دکتر علی اصغر پیوندی با اشاره به بدهی حدود ۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان های بیمه گر به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اذعان داشت این بدهی روزافزون باعث شده تا تعهدات بسیاری در مجموعه بیمارستان های دانشگاه شکل بگیرد که یکی از مهمترین آنها عدم پرداخت کارانه پزشکان از ابتدای سال جاری  تا کنون است.
وی با اشاره به سخنان نایب رییس مجلس شورای اسلامی در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد آنچه در رسانه ها طی روزهای اخیر درخصوص درآمد هفت برابری پزشکان متخصص ایرانی نسبت به پزشکان متخصص امریکایی انعکاس یافته با واقعیت ها و مستندات موجود همخوانی ندارد.
دکتر پیوندی افزود: «حرف زدن از عدد و رقم و آمار در حوزه سلامت و مقایسه نظام سلامت ما با کشورهای دیگر نیازمند مطالعات دقیق و جامع است. با مقایسه سطحی و تعمیم نادرست نباید ادعاهایی را در رسانه ها مطرح کنیم که از اساس اشتباه است. اینکه مطرح می شود پزشکان متخصص ایرانی هفت برابر پزشکان متخصص آمریکایی درآمد دارند، واقعا بر اساس چه داده هایی صورت پذیرفته است؟  اگر بنا به گفته برخی افراد و رسانه ها متوسط درآمد متخصصان امریکایی ۱۵۰ الی ۶۰۰ هزار دلار در سال باشد، متوسط درآمد متخصصان ایرانی بنا بر همین ادعا باید بین یک تا چهار میلیون دلار در سال باشد. این درحالی است که در مجموعه بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پزشکان متخصص بطور متوسط حدود ۶۵۰۰ دلار در ماه بیشتر درآمد ندارند و این درآمد جمع میان حقوق ماهانه و کارانه ای است که معمولا با شش هفت ماه تاخیر و بعد از کسر مالیات بیست درصدی پرداخت می شود. حالا خودتان حساب کنید که نسبت درآمد پزشکان متخصص در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با آن ادعا چه فاصله ای دارد. همه این موارد پرداختی هم براساس قوانین موجود انجام می شود ولی با این حال ضروری است که برای توزیع عادلانه تر پرداختی ها در نظام سلامت به همه اعضا کادر درمانی برخی از این قوانین مورد بازنگری قرار گیرند.»
وی اذعان داشت: «در این شرایط اینگونه هجمه ها به جامعه پزشکی واقعا منصفانه نیست. ما در مجموعه بیمارستان های خودمان هنوز نتوانسته ایم کارانه فروردین ماه پزشکان را پرداخت کنیم، آنگاه چطور می توانیم آنها را برای حقوق دریافت نشده مورد شماتت قرار دهیم؟ وضعیت دانشگاههای علوم پزشکی دیگر هم به همین شکل است. چطور می شود وقتی حداقل همه پزشکان دولتی بیش از شش ماه است که کارانه ای دریافت نکرده اند، کسی پزشکی را در بخش دولتی سراغ داشته باشد که همین الان ۱۹۰ میلیون تومان حقوق می گیرد؟ »
رییس سازمان نظام پزشکی تهران با تاکید بر اینکه هر مقایسه ای باید منطق خودش را داشته باشد، افزود: «متوسط درآمد یعنی مجموعه درآمد همه افراد تقسیم بر کل. در این شرایط منطقی نیست بالاترین درآمد را ملاک متوسط همه افراد بگیریم و به همه تعمیم بدهیم.» دکتر پیوندی ادامه داد: «GDP و سرانه درمان یکی از فاکتورهای متعدد موثر بر محاسبات اقتصادی است و نمی توان صرفا برمبنای آن تصمیمات کلانی اتخاذ کرد. به عنوان مثال اگر بخواهیم سرانه هشت هزار دلاری در امریکا و حقوق سالانه ۱۵۰ تا ۶۰۰ هزار دلاری پزشکان امریکایی را صرفا با سرانه ۴۰۰ دلاری مقایسه کنیم و پرداختی ها را با آن تنظیم کنیم، به ناچار باید به پزشکان متخصص و جراحان مان حدود دو تا هشت میلیون تومان پرداخت کنیم که کاملا بی منطق و غیرواقعی است. بهتر است تمرکز در مجلس شورای اسلامی بر افزایش سرانه درمان و نزدیک کردن آن به استانداردهای جهانی باشد.»
وی همچنین با اشاره به برخی انتقادات درخصوص عدم پرداخت و یا پرداخت ناچیز مالیات توسط پزشکان نیز گفت: «مگر می شود در نظام دریافت و پرداخت دولتی، مالیات شفاف نباشد؟ مطابق قوانین همه دریافتی های پزشکان نیز همانند همه کسانی که در بخش دولتی کار می کنند، مشمول دریافت مالیات می شود و حتی کارانه آنها نیز بالغ بر بیست درصد مالیات دارد که کسر و به حساب دولت واریز می شود. بنابراین اگر ادعا کنیم که پزشکان در بخش دولتی مالیات نمی دهند، حرف بی پایه ای است.»
دکتر پیوندی با اشاره به انتقادات صورت گرفته در خصوص طرح تحول در نظام سلامت نیز اذعان داشت: «در سال گذشته در محدوده فعالیت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۴۱ مرکز بهداشت بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت راه اندازی شده و ۸۵ مرکز بهداشتی نیز با گسترش فعالیت ها به مرکز سلامت جامعه تبدیل شده اند. این آمار در طول یک سال برابر با ۲۵ سال گذشته است. در چنین شرایطی ادعا می شود که فعالیتهای بهداشتی و پیشگیرانه در طرح تحول نظام سلامت نادیده گرفته شده است. اولویت دادن به خدمات پیشگیرانه در حوزه بهداشت به معنای نادیده گرفتن هزینه های فوری بخش درمان نیست. نمی توان به بهانه سرمایه گذاری در حوزه پیشگیری بخش درمان را نادیده گرفت.»
به گفته وی طبیعی است که فعالیت های بهداشتی و پیشگیرانه کمتر به چشم می آید و بخش درمان به دلیل فعالیت های بیمارستانی و درمانی کاملا در معرض دید همگان است اما نباید برای اینکه فعالیت های بهداشتی بیشتر به چشم بیاید از سهم فعالیت های درمانی کم کنیم. خدماتی که در حوزه درمان در بیمارستان های دولتی چه از نظر سطح دسترسی به خدمات، چه از نظر کاهش بار مالی برای مردم و چه از نظر بهسازی فضاهای درمانی و ارتقای هتلینگ و راه اندازی بخش های جدید و افزایش تخت های بستری و ویژه، واقعا بینظیر است و نادیده گرفتن این خدمات کمی دور از انصاف است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با تشکر از سعه صدر همه پزشکان و کادر درمانی که علی رغم عدم دریافت بخش زیادی از درآمد ماهانه خود همچنان بدون هیچ خللی به فعالیت های درمانی خود در بیمارستان های دولتی ادامه می دهند، اظهار امیدواری کرد با کاهش بار بدهی بیمه ها به بیمارستان های دولتی بتوان خدمات درمانی را با کیفیت بیشتری به مردم ارایه داد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>