147185365590127300

وزیر بهداشت در دیدار با جامعه پزشکی: امروز شاهد دهها اثر اجرای طرح تحول سلامت در زندگی مردم هستیم

 مراسم روز پزشک با حضور رئیس جمهور، وزیر بهداشت، رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ و  روسای دانشگاه های علوم پزشکی و جمع زیادی از اعضاء جامعه پزشکی کشور، یکم شهریورماه در تالار ابوریحان دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

 وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  در این مراسم گفت: جناب آقای دکتر روحانی از جانب خود و همکارانم از جنابعالی بسیار سپاسگذارم که در روز کاری پرتراکم پیش از آغاز هفته دولت لطف فرمودید و دعوت جامعه پزشکی کشور را پذیرا شدید و به همه همکاران عزیز خیر مقدم عرض می کنم و روز پزشک را تبریک عرض می کنم.

وی با اشاره به حقیقتها و درون مایه های حرفه پزشکی گفت: واقعا باید پزشک بود تا حقیقت مسیر به واقع اخذ مدرک دکترا را درک کرد، اغلب شبهایی که مردم استراحت می کنند پزشکان بر سر دوراهی های نجات هموطنی استرس و التهاب را تجربه می کنند که کمتر انسانی در طول عمر با آن مواجه می شودو در ادامه راه هم باز هم درس است و آموختن و تجربه کردن برای پزشکی حاذق ماندن و ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مردم.

وی گفت: آقای رییس جمهور: پزشک بیش از دارا بودن هر جایگاهی یک خادم است، خادم مردم و برای رسیدن به جایگاه رفیع و باارزش خدمت به هموطنان، پزشک نه تنها سختی که زجرهای فراوانی را متحمل می شود. کمتر گروهی از فارغ التحصیلان دیگر رشته ها چنین رابطه تنگاتنگی با مردم دارند.

وزیر بهداشت گفت: پزشکان همواره با استرس های فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و حتی نقش پررنگی در حوزه اقتصادی و اجتماعی و حتی سیاسی کشور دارند. اعتماد مردم به پزشک یکی از اصلی ترین ارکان در مسیر ارائه خدمات و افزایش میزان رضایت هموطنان است.

دکتر هاشمی اظهار امیدواری کرد که همه افراد فارغ از نگاههای جناحی و گروهی برای تقویت این احساس تلاش کنند، قطعا بیشترین نقش را در مواردی که ذکر شد جامعه پزشکی ایفا می کند ولی در این مسیر نقش رسانه ها را که تریبون های رسمی را در اختیار دارند نیز نمی توان انکار کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: برای جامعه پزشکی و تمامی کسانی که در حوزه بهداشت و درمان فعالیت می کنند باعث مباهات است که  در دولتی فعالیت می کنند که اولیت حوزه اجتماعی سلامت مردم است و راس این حرکت رییس جمهور عزیز کشورمان است.

دکتر هاشمی اجرای طرح بزرگ تحول نظام سلامت را مولود دیدگاه مترقی دولت دانست که با حمایت های مقام معظم رهبری و همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اجرا درآمد.

وی، عدالت در دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی ، حفاظت مالی از مردم در مقابل هزینه‌های سلامت و ارتقاء کیفیت خدمات سلامت را اهداف اصلی طرح تحول سلامت عنوان کرد.

وزیر بهداشت با یاد آوری این که در مراکز درمانی کشور، حاشیه شهرها و به ‌ویژه مناطق محروم، می‌توان عمق این تحول شگرف را دید و درک کرد، گفت: بیمه همگانی که از آرزوهای دیرین مردم و مسئولان کشور بود؛ با اجرای این طرح تحقق یافت و طی دو سال گذشته بیش از ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند.

دکتر هاشمی در ادامه سخنان خود  با بیان اينكه بيمه همگانی از آرزوهاي ديرينه مردم و مسئولان و مصوبه مغفول مانده مجلس بوده است گفت: طی دوسال گذشته بيش از ۱۱ ميليون نفر از مردم كشور بيمه شده‌اند.

دکتر هاشمی افزود: از طریق کاهش سهم مردم در هزینه‌های بستری بیمارستان‌های دولتی که از ۳۷ درصد به ۸٫۵ درصدرسیده و از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ تا امروز ادامه دارد، حدود ۱۵ میلیون نفر از بیماران بستری تحت حمایت مالی قرار گرفته‌ اند و شاید اگر همین یک مورد، نتیجه طرح تحول می بود؛ باید این طرح را موفق معرفی می‌کردیم؛ اما امروز شاهد ده‌ها اثر دیگر طرح تحول در زندگی مردم هستیم.

وزیر بهداشت به دیگر دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پر مصرف به‌طور متوسط ۴۲ درصد نسبت به آغاز کاردولت کاهش یافته است. نزدیک به ۱۰هزار متخصص در مناطق محروم مشغول به کار شده‌اند که میزان ۵ درصد تمام وقتی متخصصان را به ۱۰۰ درصد افزایش داده‌اند.

وزیر بهداشت «ترویج زایمان طبیعی» را گام دیگری از اجرای طرح تحول عنوان کرد و گفت: در این زمینه علاوه بر نوسازی و تجهیز بخش‌های زایمان، ۱۸۰۰ واحد تک‌نفره زایمان ساخته و تجهیز شد و با توجه به سیاست‌های کلی جمعیت، حداقل کاهش ۷ درصدی سزارین نسبت به سال قبل را شاهد بوده‌ایم.

دکتر هاشمی گفت: ایجاد ۲۱ پایگاه اورژانس هوایی در مناطق مختلف کشور، باعث شده بسیاری از هموطنان نیازمند به خدمات درمانی به موقع به بیمارستان اعزام شوند و تعدادی از مرگ حتمی نجات پیدا کنند و در همین راستا طی دو سال گذشته ۷۲ اورژانس بیمارستانی، بهسازی و نوسازی شده ‌است.

دکتر هاشمی افزود: در دولت یازدهم، علیرغم تمامی کمبودهای مالی (ارزی و ریالی) برای رفع کمبودها هر سال به طور میانگین ۵۰۰۰ تخت ساخته شده و در مجموع حدود ۲۱ هزار تخت مورد بهره برداری قرار گرفته و خواهد گرفت. پیش از آغاز طرح تحول، در کل کشور ۵۷۰۰ تخت مراقبت ویژه وجود داشت و با اجرای گام بسیار مهم توسعه بخش‌های مراقبت ویژه، تعداد تخت‌های ویژه کشور که طی ۵۰ سال و به تدریج راه‌اندازی شده بودند؛ طی دو سال حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

دکتر هاشمی به وجود جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه نشین در بیش از ۷۰۰ سکونت‌گاه غیر رسمی بر اساس سرشماری سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: وظیفه ما بود که به این هموطنان ضمن راه اندازی پایگاههای سلامت توجهی ویژه داشته باشیم؛ افرادی که به سبب فقدان زیرساخت‌های لازم در محل زندگی، در معرض آسیب‌های اجتماعی، انواع بزهکاری، خشونت، اعتیاد و بیماری‌های واگیر و غیر واگیر قرار داشتند و شاخص‌های سلامت در این مناطق بسیار پایین‌تر از مناطق روستایی کشور بود.

وزیر بهداشت افزود: برای این کار پایگاه‌های سلامت در حاشیه شهرها و همچنین شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر راه‌اندازی شد و هر پایگاه ۱۲۵۰۰ نفر را تحث پوشش قرار داد و به ازای هر ۲ تا ۴ پایگاه سلامت هم یک مرکز خدمات جامع سلامت تاسیس شد.

دکتر هاشمی گفت: امروز در این بخش بیش از ۸ هزار مراقب سلامت و ۵۰۰ کارشناس سلامت روان و آسیب‌های اجتماعی مشغول ارائه خدمات هستند و پزشک عمومی، دندان‌پزشک، کارشناسان تغذیه، بهداشت محیط و آزمایشگاه نیز در خدمت حاشیه نشینان هستند.

وزیر بهداشت همچنین به وضعیت سلامت در روستاهای کشور پرداخت و گفت: بیش از ۲ هزار خانه بهداشت طی سال‌های ۱۳۹۳ و ۹۴ ساخته شد و کار ساخت ۲۷۶ مرکز بهداشتی ـ درمانی روستایی هم از دی ماه ۱۳۹۴ کلید خورد.

وزیر بهداشت همچنین گفت: بحران داروی کشور نیز که یکی از دغدغه‌های جدی رییس جمهور و مشکلات مردم در شروع به کاردولت یازدهم بود، به سرعت رفع شد و کمبود دارو از ۳۵۰ قلم به کمتر از ۳۰ قلم کاهش پیدا کرده است.

دکتر هاشمی در عین حال یادآور شد: سیاست حمایت از تولید داروی داخلی، باعث شده، برای اولین سهم این بخش به رقم ۷۰ درصد افزایش یابد که در چند سال اخیر بی‌نظیر بوده است. در همین مدت میزان ارز اختصاص داده شده به واردات دارو، سیری نزولی داشته چنان که در سال ۱۳۹۴ علیرغم رفع کمبودها کمتر از سال۱۳۹۰ بوده است.

وزیر بهداشت در ادامه  گفت: در حوزه آموزش، تحقیق و پژوهش و سامان دادن به فعالیت خیرین و سمن‌های حوزه سلامت نیز به دستاوردهای بزرگی دست یافته‌ایم.

وی در پایان گفت در شروع بکار دولت شما افرادی از حوزه پزشکی که جز یک درصد دانشمندان برتر جهان بودند ۸ نفر بود که امروز به ۳۶ نفر ارتقا پیدا کرده است و همچنین تولیدات مقالات به رقم چند هزار افزایش پیدا کرده است و همچنین زیرساخت هایی ایجاد شده است که مطمئن هستیم در آینده ثمرات آن را خواهیم دید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>